stříhání a úpravy psů - trimování srsti - depilace chloupků - kosmetika Bea Natur - poradenství

Stříhání psů Suché Vrbné, České Budějovice

Psí salon, stříhání psů, ČB

        O NÁS

        PŘED STŘÍHÁNÍM

        FOTOGALERIE

        CENÍK PRACÍ

        KONTAKT

        NAPSALI O NÁS

        MOJI PEJSCI

        KOSMETIKA...


 

Facebook - ikona

Náš psí salon najdete i na Facebooku

 


Certifikovaný prodejce nejvoňavějších šampónů

YUPP!
 

© 2007-2023 Tomáš Jíra

 

Stříhání psů - psí salon České Budějovice Napsali o nás:

 


Nahlédnutí do psího salonu


Napsal uživatel Retina rozhovor pro internetový magazín "Rodina21" z 24. ledna 2011)
Pondělí, 24 Leden 2011

 

Nahlédnutí do psího salonuMajitelů pejsků různých plemen je mezi námi spousta. Někteří psi potřebují zvýšenou péči o srst a čas od času i kvalitní sestřih. Kam se obrátit s prosbou o radu a kde požadovat zmíněné služby?

V dnešním článku bych vám chtěla představit paní Ivanu Hlaváčovou, která se péčí o pejsky zabývá už spoustu let a v Českých Budějovicích provozuje psí salon. Přesto, že byla paní Hlaváčová v době našeho rozhovoru časově velmi zaneprázdněná, našla si pro naše povídání chvíli a s ochotou se o své práci, která je jí zároveň koníčkem, rozhovořila.


Paní Hlaváčová, jak jste se vlastně dostala k střihání pejsků? Co znamenají psi ve Vašem životě?

Ke střihání pejsků jsem se dostala ve svém dětství v roce 1987, kdy jsem od rodičů dostala svoji vysněnou fenku pudla. V této době neexistovaly žádné psí salony, tak jsem se do úprav srsti pustila sama. Sice s nevalným výsledkem, ale s velkým nadšením. Stříhání pejsků se mi tímto stalo obrovským koníčkem a později i zaměstnáním.


Jaké služby poskytuje Váš salon?

V mém salonu nabízím především stříhání pejsků společenských plemen. Nejvíce žádané jsou sestřihy tzv. pro doma na běžný pohodlný život pejska. Dále nabízím různé drobnější kosmetické zákroky, jako krácení drápků, hygienu a depilaci uší apod. Můžeme nabídnout prodej speciální psí kosmetiky a rozsáhlý poradenský servis.


V jakém věku je vhodné první stříhání štěněte?

První úprava štěněte se liší podle různých okolností např. plemeno psa, zda je chován jako pes výstavní či jako domácí mazlíček atd. Je třeba začít brzy, aby si štěně na manipulaci zvykalo. První úpravy je možno provádět ve věku 6-8 týdnů, úplné ostříhání doporučuji od 4 měsíce. Občas mi zákazník přivede na první úpravu osmiměsíčního dorostence s argumentem, že se dříve psi stříhat nesmí. Pes je však již většinou silně zacuchaný a zarostlý, na úpravu není zvyklý a silně se jí brání. Proto jsem zastáncem trénování ve štěněčím věku.

 

před ostříháním

Nahlédnutí do psího salonu

 

po ostříhání

Nahlédnutí do psího salonu


Jak (a proč) má pejska majitel před návštěvou psího salonu připravit?

Pejsek by měl být před návštěvou salonu důkladně vykoupán, vysušen, rozčesán a dopraven tak, aby cestou nedošlo k jeho znečištění – zaprášení, zmoknutí apod. Ze znečištěné nebo nevykoupané srsti psa nelze vytvořit jakýkoliv střih, navíc znečištěná srst obsahuje drobné nečistoty, které ničí nákladné střihačské náčiní a v neposlední řadě je to nehygienické pro personál salonu.


V čem se liší letní a zimní úprava srsti?

Úprava srsti se dá přizpůsobit ročnímu období. Lidé se často domnívají, že s příchodem letních měsíců pejskovi uleví tím, že ho nechají více ostříhat a nebude trpět horkem. Opak může být pravdou – oholením srsti je pes zbaven své ochrany proti horku a slunci; může dojít k přehřátí pejska či spálení jeho kůže, leží-li dlouho na slunci. Správný kadeřník ví, že i v létě musí pejskovi zůstat určité množství srsti. V zimním období se pejskům ponechává bohatší osrstění. Ovšem žádané jsou i kratší sestřihy s tím, že majitel pejskovi pořídí různé módní oblečky a svetříky. Záleží na vkusu a přání zákazníka.


Jak často psa koupat psími šampony?

Pejsky společenských domácích plemen doporučuji, s použitím kvalitní šetrné kosmetiky, koupat tak často, jak je třeba – orientačně po dvou až čtyřech týdnech. Minulostí je pravidlo, že koupání psům škodí a že se tím zbytečně odmašťuje kůže. Naopak, různé oleje (norkový, z obilných klíčků, panthenol) a složky, obsažené v současné psí kosmetice, jsou kůži a srsti prospěšné.


Nahlédnutí do psího salonuJak ošetřit tlapky po zimní vycházce?

V zimním období se po každé vycházce doporučuje opláchnout tlapky vlažnou vodou, osušit a v případě popraskání tlapek pravidelně používat krém – např. Indulonu.


Kdy majiteli nedoporučujete, aby psa do psího salonu přivedl?

Stříhání v psím salonu se nedoporučuje u fen v době hárání, jelikož po sobě zanechávají pachové stopy, které poté dráždí psy – samce a ti pak jsou při úpravě neklidní. Dále se neupravují nemocní psi a psi, napadení jakýmikoliv parazity, z důvodu možného přenosu na ostatní psy.


Jak často je vhodné se psem docházet do salonu na úpravu a sestřih srsti?

Pravidelnost úpravy psů je různá a to dle plemene a rovněž dle přání zákazníka; někdo chce mít pejska permanentně upraveného a navštěvuje psí salon každé čtyři týdny, jiný zase úpravě pejska nepřikládá zvláštní význam a přivede pejska jedenkrát ročně. Jiné požadavky má pudl a jiné třeba teriér či kříženec. Orientačně je u většiny plemen navštěvujících salon obvyklá doba mezi úpravami 2­-3 měsíce, u trimovaných každého čtvrt až půl roku.


Jak často je vhodné stříhat drápky?

Úprava drápků je důležitý zákrok, obzvlášť u malých plemen psů, které si je běžnou chůzí a svou nízkou váhou neobrušují. V mém salonu provádíme každému pejskovi stříhání drápků dle potřeby při úpravě srsti. Pokud se zkrácení drápků zanedbá, dojde u nich k přerůstání, začnou se kroutit a mohou časem deformovat tlapku, což je velmi bolestivé. Také dochází k přerůstání nervu uvnitř drápku a ten pak nelze zkrátit. Proto je lépe upravovat drápky pravidelně.


Co znamená trimování srsti a u jakých plemen se provádí?

Trimování je speciální úprava srsti u teriérů, kníračů, některých španělů a dalších hrubosrstých plemen. Jedná se o vytrhávání přezrálé odumřelé srsti speciálními nástroji – trimovacími noži. Provádí se především z jara a na podzim, v některých případech celoročně, kdy je srst zralá, připravená na odstranění. Trimování je nebolestivé, srst je prakticky odumřelá a překáží mladé srsti, která ji má nahradit. Trimování je časově i fyzicky náročná záležitost, ale hrubé srsti nesmírně prospívá. Stará srst uvolní místo nové, která naroste opět kvalitní s ochrannou funkcí a sytou barvou typickou pro dané plemeno. Zákazníci často z pohodlnosti místo trimování zvolí střih, ale tím srst časem ztratí na kvalitě i barvě a zpětně dosáhnout původní kvality srsti je těžké.


Jakých chyb se nejčastěji dopouštějí majitelé psů při domácím stříhání a úpravách srsti?

Majitelé psů se často pouštějí do úprav svých miláčků s úmyslem ušetřit čas, peníze nebo takovou úpravu považují za dostačující. Je to věc vkusu, ale často pak psíci nevypadají tak, jak by měli.

Dle mých zkušeností má návštěva salonu několik výhod:

  • pes vypadá jako skutečný představitel svého plemene

  • pes, při úpravě v cizím prostředí salonu lépe drží, než při úpravě doma, má určitý respekt z osoby kadeřníka – stříhání je obvykle do hodiny hotovo, kdežto doma probíhá na etapy i několik dní

  • kadeřník vám pejska předá upraveného, aniž by páníček musel podstupovat náročný úklid domácnosti

  • v salonu jsou poskytnuty i doplňkové zákroky (drápky, uši) a často zde dochází k odhalení různých zdravotních obtíží, na které by majitel ani nemusel přijít

  • návštěva psího salonu je svým způsobem i společenskou záležitostí, při které se setkávají pejskaři


Nahlédnutí do psího salonuExistují u psích sestřihů nějaké trendy?

Módní trendy jsou časté i ve světě psího kadeřnictví. Střihy se dělí na výstavní, dle standardu, který je nutno dodržet – má svá pravidla. Ovšem i zde dochází k určitým změnám, které kadeřník - specialista musí stále sledovat a to především na výstavách a soutěžích ve stříhání psů – v ČR Pragobest.

Co se týká nevýstavních úprav pejsků, zde je možno využít fantazie kadeřníka a přání klienta. Nabídka sestřihů je pestrá a jejich módnost se často mění.


Jaké je Vaše oblíbené psí plemeno?

Již od dětství jsou mou srdeční záležitostí pudlové. V současné době mám tři fenky středního pudla – černou Dulcineu, apricot Joricu a bílou Collet.

Pudl je plemeno, které mě uchvátilo svou přátelskou povahou, snadnou učenlivostí, všestranným použitím (např. pro sport) a také možností k úpravám, které jejich srst nabízí a mě velmi baví. U tohoto plemene se můžeme setkat s těmito barevnými variantami srsti - bílá, černá, apricot, hnědá, stříbrná, červená, harlekýn a černá s pálením a čtyřmi velikostními rázy – toy, trpasličí, střední a královský.


Děkuji paní Hlaváčové za rozhovor a přeji hodně spokojených klientů – pejsků i jejich majitelů.

Více se o psím salonu paní Hlaváčové dozvíte na jejím webu, zde: www.strihani-psu-budejovice.cz

 

zdroj: Rodina21.cz

korektura: Tomáš Jíra